Zakład energetyczny Ostrołęka B przystępuje do modernizacji swojego kotła w celu redukcji emisji

W niewielkim mieście Ostrołęka, położonym na północnym wschodzie Polski, jedna z kluczowych elektrowni lokalnych, znana jako Ostrołęka B, szykuje się do przeprowadzenia ważnej modernizacji jednego ze swoich kotłów. Motywacją do tych działań jest plan ograniczenia emisyjności i zapewnienia długotrwałego funkcjonowania obiektu. Kontrakt z firmą odpowiedzialną za przeprowadzenie niezbędnych prac został już sfinalizowany, a cały proces modernizacji ma zostać ukończony w bieżącym roku.
Grupa Energa, operator elektrowni, ujawnia, że planowane prace na kotle węglowym numer 3 pozwolą na wzrost współspalania biomasy z obecnych 30 procent do nawet 50 procent udziału energetycznego. Oprócz korzyści ekologicznych wynikających z takiej zmiany, realizacja tego projektu w 2021 roku przyczyni się również do drastycznego ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez blok energetyczny nr 3 – do poziomu poniżej 550 gramów dwutlenku węgla na kilowatogodzinę. Taki krok stanowi istotny element działań zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wprowadzone ulepszenia pozwolą również na dostosowanie parametrów kotła do wymogów zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. dotyczącym wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Według planu przedstawionego przez zarządzającą elektrownią spółkę, pełna modernizacja bloku numer 3 zostanie przeprowadzona i ukończona w ostatnim kwartale 2025 roku.