Akcja Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Ostrołęce

Akcja Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Ostrołęce

W piątek, 8 września, w Ostrołęce miało miejsce wydarzenie z cyklu Narodowe Czytanie. Tym razem mieszkańcy miasta mieli okazję posłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, instytucji kultury, placówek oświatowych oraz różnorodnych organizacji społecznych.

Początek czytania zaplanowano na godzinę 10:00 na Placu Wolności. Na scenie pojawili się uczniowie z wszystkich ostrołęckich liceów i techników, a także reprezentanci Klubu Senior+. Ich zadaniem było odczytanie wybranych fragmentów opowieści Orzeszkowej o XIX-wiecznym życiu szlacheckim na Podlasiu.

Za muzyczną oprawę wydarzenia odpowiedzialni byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Ostrołęki. Nie zabrakło również mieszkańców miasta, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu poprzez słuchanie odczytywanych fragmentów literackiego dzieła.

Narodowe Czytanie jest inicjatywą wprowadzoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. Jej głównym celem jest promowanie kultury czytelniczej oraz zwiększenie zainteresowania polską literaturą wśród obywateli.