Ostrołęcka ceremonia patriotyczna w hołdzie 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich

Ostrołęcka ceremonia patriotyczna w hołdzie 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich

5 Pułk Ułanów Zasławskich jest honorowany każdego roku w Ostrołęce, co stało się już tradycją miejsca. Na osiedlu Wojciechowice, upamiętniając zwycięstwo nad bolszewikami podczas bitwy stoczonej pod Zasławiem, kolejny raz zorganizowano uroczyste obchody o charakterze patriotyczno-religijnym, które wpisują się w wojskowy ceremoniał. Tegoroczne wydarzenie stanowiło również okazję do pokazania poparcia dla osób służących w służbach mundurowych.

Zgodnie z tradycją, świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Ostrołęce. Po skończonej liturgii, uczestnicy przeszli do pomnika, gdzie odbywała się dalsza część programu. Odbył się apel pamięci, który stanowił hołd dla bohaterów kraju, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na tym nie koniec – uczniowie klas mundurowych złożyli swoje ślubowania.

Zawsze zjawiskowy ceremoniał wojskowy umożliwił godne oddanie czci 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich. Do Ostrołęki przybyli żołnierze z Orzysza, którzy mieli towarzystwo orkiestry wojskowej z Siedlec. Ich obecność i zaangażowanie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Poseł Arkadiusz Czartoryski, który był obecny na uroczystości, wyraził swoje zdanie na temat filmu „Zielona Granica” Agnieszki Holland, który jest wyświetlany w ostrołęckim kinie, twierdząc, że „hańbi polski mundur”.