Przedszkolaki w Goworowie kiszą kapustę

Przedszkolaki w Goworowie kiszą kapustę

19 listopada na dzieci z Przedszkola Samorządowego w Goworowie czekała nie lada atrakcja w postaci tradycyjnego kiszenia kapusty. Pomysłodawczynią i realizatorką pomysłu jest nauczycielka Jolanta Romanowska, która w ten sposób uczyła najmłodszych, jakie korzyści mogą uzyskać podczas pracy zespołowej.

Kiszenie kapusty z przedszkolakami jest częścią projektu „Razem możemy więcej”, który powstał z inicjatywy nauczycielki Jolanty Romanowskiej. W trakcie programu dzieci uczą się pracy zespołowej, wykonując przeróżne zadania praktyczne – od kiszenia kapusty, po przyrządzanie zimowych przetworów.

Program „Razem możemy więcej” rozpoczął swoją działalność od sprzątania gminnego placu zabaw. W zadaniu dzieciom pomagali ich rodzice, wspólnym wysiłkiem przywracając plac do dawnej świetności. Podobna misja czeka przedszkolaków na wiosnę.

„Idzie zima – chudy nie wytrzyma…”

Pani Romanowska pomyślała też o nawiązaniu kontaktu z Kołem Gospodyń Wiejskich z Goworowa, aby dzieci mogły zgłębiać tajniki sztuki kulinarnej. Koło Gospodyń Wiejskich z radością przyjęło zaproszenie do współpracy, która wkrótce ruszy pod szyldem „Idzie zima – chudy nie wytrzyma. Róbmy więc zapasy na zimowe czasy”.

Podczas kiszenia kapusty, które odbyło się w ubiegły piątek, dzieci z przedszkola nie tylko nauczyły się, jak przygotowywać jedne z najkwaśniejszych zapasów na zimę. Dowiedziały się również, jak przyrządzać przetwory owocowe, żeby w mroźne dni zawsze mieć pod ręką słoiczek przepysznych łakoci.

A po lekcji z przyrządzania przetworów nastąpiła długo wyczekiwana degustacja tych owocowych smakołyków. Oprócz przetworów na dzieci czekały także chlebki ziołowe, ciasto marchewkowe i babeczki fasolowe.