Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego: Tajemnice podziemi omówione podczas konferencji

Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego: Tajemnice podziemi omówione podczas konferencji

Po zakończeniu wieczornej mszy świętej, która miała miejsce 3 listopada w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego, została zorganizowana konferencja, której tematem przewodnim były tajemnice ukryte w podziemiach znajdujących się pod klasztorem.

Kościół, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Klasztoru, skrywa w swoich podziemiach wiele sekretów i niewiadomych. Poza korytarzami i kryptami stanowiącymi miejsce spoczynku ojców bernardynów, pochowano tam również wielu wybitnych obywateli oraz dobroczyńców kościoła i miasta. Z dokumentów z czasów przedwojennych dowiadujemy się, że krypty klasztorne są miejscem spoczynku dla kilkudziesięciu osób, których szczątki umieszczone są w różnym stanie zachowania trumnach.

Podczas II wojny światowej, krypta pełniła ważną funkcję schronu oraz lazaretu. Niestety, wiele z tych historycznych artefaktów nie przetrwało do współczesnych czasów.

Omawiana konferencja miała na celu zgłębienie tajemnic ukrytych w podziemiach klasztoru. Szacuje się, że w kryptach pochowany jest kilkaset osób – zarówno duchownych, jak i przedstawicieli szlachty czy dobroczyńców Ostrołęki i fundatorów kościoła. Barbara Kalinowska, autorka pracy doktorskiej na temat bernardynów ostrołęckich, opowiedziała o historii i znaczeniu tych podziemnych miejsc.