Jakie zabytki znajdują się w Ostrołęce

Jakie zabytki znajdują się w Ostrołęce

Ostrołęka to miasto z bogatą historią i ciekawą tradycją, które manifestowane są przez wiekowe zabytki. Są to piękne i wiekowe ozdoby miejskiej infrastruktury, będące także symbolem upamiętniającym różne wydarzenia z przeszłości. Oto najbardziej charakterystyczne atrakcje, jakie warto zobaczyć, odwiedzając Ostrołękę.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Dla wszystkich miłośników zabytków architektonicznych Ostrołęka przygotowała rozmaite atrakcje. Jedną z najbardziej popularnych jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Jest to XIX-wieczny obiekt, który w dawniejszych latach pełnił funkcję oddziału pocztowego. Legenda głosi, że w budynku stacjonował sam Napoleon Bonaparte.

Kościół pw. św. Wojciecha

Innym zabytkiem, jaki definitywnie wart jest odwiedzenia, to kościół pw. św. Wojciecha, który mieści się na al. Wojska Polskiego 44. Ten przepiękny budynek postawiono w 1890 roku i z początku odgrywał rolę cerkwi pw. św. Piotra i św. Pawła. Natomiast nazistowskie Niemcy wykorzystywały go jako magazyn broni podczas drugiej wojny światowej.

Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego

Zwiedzając Ostrołękę, nie można też przejść obojętnie obok sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego. Świątynia mieści się przy ul. Gomulickiego i emanuje zachwycającą architekturą w stylu barokowym. Sanktuarium powstało w 1696 roku, wraz ze swoją częścią podziemną, gdzie leżą krypty z grobowcami mieszkańców miasta i członków Klasztoru Bernardynów. Znajdują się tu także relikwie św. Antoniego z Padwy.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

Nie można też pominąć kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Ten ostrołęcki skarb został wybudowany w 1399 roku, co czyni go jednym z najstarszych zabytków nie tylko w Ostrołęce, ale i całym kraju. Kościół znajduje się przy ul. Szwedzkiej i przyciąga turystów swoim urzekającym stylem gotyckim.

Ratusz w Ostrołęce

Inną znakomitą atrakcją miasta jest ratusz klasycystyczny, wybudowany w 1824 roku. Mieszczący się przy pl. gen. Józefa Bema ratusz jest jednym z najcenniejszych zabytków Ostrołęki. Co prawda, obiekt został zniszczony podczas pierwszej wojny światowej w 1924 roku. Jednak później go odrestaurowano, aby dzisiaj mógł być siedzibą Urzędu Miasta Ostrołęki.

Oczywiście są to jedynie niektóre ze wspaniałych budowli, jakie można podziwiać w Ostrołęce. I w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.

Możesz też rzucić okiem, jakie zabytki można zwiedzić w Chełmie