Najpiękniejsze kościoły w Ostrołęce

Najpiękniejsze kościoły w Ostrołęce

Ostrołęka to schludne I urodziwe miasto, gdzie można znaleźć wiele różnych rozrywek podczas pobytu nie tylko z przyjaciółmi, ale również z całą rodziną. Jedną z największych atrakcji tego miasta są oczywiście zabytki sakralne, które tworzą piękną otoczkę historycznej architektury na tle współczesnej infrastruktury. Z tego względu poniżej przedstawiliśmy trzy najpiękniejsze kościoły w Ostrołęce.

Kościół pw. św. Wojciecha w Ostrołęce

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ostrołęce powinien znaleźć się na liście zabytków każdego miłośnika historii, który odwiedza to piękne miasto. Oryginalnie budynek pełnił funkcję cerkwi prawosławnej, do której w XIX wieku uczęszczali stacjonujący niedaleko żołnierze radzieccy. Jednym z oddziałów był 5 Pułk Ułanów Zasławskich, na cześć którego poświęcono nawę.

Kościół pw. św. Wojciecha został przekształcony w kościół katolicki dopiero po opuszczeniu terenów przez Rosjan.

Parafia Nawiedzenia NMP w Ostrołęce

Kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to drugi prześliczny zabytek sakralny, który od długich lat stanowi bezcenną dekorację regionu i bogactwo wiedzy historycznej. Należy zaznaczyć, że jest to najstarsza świątynia w Ostrołęce, która została oddana do użytku u schyłku XIV stulecia. Kościół powstał dzięki fundacji Janusza I Starego, pełniącego wówczas rolę księcia mazowieckiego.

Na przestrzeni swojego istnienia ten gotycki kościół zaliczył kilka poważnych pożarów i innych dotkliwych zniszczeń, z racji czego w XVII wieku zaczął już wyraźnie popadać w ruinę. Na szczęście w XVII i XVIII obiekt przeszedł gruntowny remont, a w jego życie tchnięto świeży powiew stylu barokowego, ozdabiając wnętrze pięknymi rzeźbami. W elewacji kościoła znajdują się dwie kule armatnie z potopu szwedzkiego, a obok budynku wznosi się 13-metrowa dzwonnica.

Zapoznaj sie z historią jednego z najpiękniejszych kościołów w Polsce, jakim jest kościół mariacki w Gdańsku.

Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce jest największym zabytkiem tego miasta, należącym do zespołu klasztornego. Ta majestatyczna budowla powstała w drugiej połowie XVII wieku i stanowi tylko część całej grupy budynków sakralnych. Oprócz barokowej świątyni do zespołu klasztornego wlicza się również dziedziniec z krużgankami oraz budynek poklasztorny z wirydarzem.

Odwiedzając ten wspaniały przybytek, warto skierować wzrok w stronę kalwarii z krużgankami. Jej nienaganny wizerunek został zwieńczony trzema wieżyczkami, a sama kalwaria powstała w drugiej połowie XVIII stulecia.