Tężnia solankowa przy ostrołęckim szpitalu

Tężnia solankowa przy ostrołęckim szpitalu

Przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. J. Psarskiego wkrótce powstanie tężnia wraz z miejscami do odpoczynku.  Obiekt powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Tężnie powstaną przy ostrołęckim szpitalu. Koszt inwestycje to w sumie 980 tysięcy złotych – ponad 664 tysięcy złotych na realizację zadania i ponad 315 tysięcy złotych na prace przygotowawcze. W ramach projektu zostanie wybudowanych 5 tężni.

Tężnia solankowa będzie miała zarówno charakter rekreacyjny, jak prozdrowotny. Tężnie to konstrukcję z drewna i gałązek, po których spływa solanka. Dzięki temu tężnie wytwarzają specyficzny mikroklimat dobrze wpływający na płuca. Terapia tego typu polecana jest osobom z chorobami płuc i zatok a także alergiami.

Według założeń projektu tężnie mają być także miejsce relaksu, które będzie poprawiać samopoczucie przebywających tam osób. Będą także wpływać na ogólną kondycję. Autorzy projektu zwracają uwagę, że jest to ważny projekt ze względu na pogarszającą się jakość powietrza w regionie.

Dzięki tężniom zostaną także zagospodarowane miejsca wokół szpitala.