Uzależnienia XXI wieku

Uzależnienia XXI wieku

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju uzależnieniami, nie tylko od alkoholu, czy narkotyków, ale także gier komputerowych, internetu, czy jedzenia. Taki problem podłoże ma zwykle w emocjach i życiowych doświadczeniach. Podpowiadamy, jak zweryfikować stan uzależnienia, gdzie szukać pomocy i jak otrzymać stosowne wsparcie.

Internet i gry komputerowe

Internet jest narzędziem, bez którego nie można funkcjonować. Komunikacja międzyludzka, praca zdalna czy nawet oglądanie filmów w dużej mierze odbywa się przy użyciu sieci. Oprócz szeregu zalet niesie ze sobą wiele zagrożeń. Uzależnienie od internetu i gier komputerowych to zaburzenie, w którym chory odczuwa niekontrolowane pragnienie spędzania dużej ilości czasu online lub grając w gry komputerowe. Wraz z biegiem czasu pojawiają się trudności z kontrolowaniem swojego zachowania w tym zakresie, a korzystanie z internetu i gry staje się dla nich priorytetem ponad innymi obowiązkami i zainteresowaniami. Takie zaburzenie może prowadzić do problemów zdrowotnych z kręgosłupem czy układem nerwowym, a także ze wzrokiem. Pojawiają się również zaburzenia snu i bóle głowy. Osoby, które zmagają się z problemem, powinny jak najszybciej wybrać ośrodek leczenia uzależnień. Dzięki temu odzyskają ponownie możliwość normalnego życia i pracy w sieci. Terapia indywidualna lub grupowa może pomóc osobie uzależnionej zrozumieć przyczyny swojego zachowania i nauczyć się lepszych sposobów radzenia sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. Ośrodek odwykowy Medjol pozwala każdemu pacjentowi poczuć się komfortowo i bezpiecznie.

Jedzenie

Uzależnienie od jedzenia to zaburzenie, które objawia się niekontrolowanymi napadami objadania się. Osoby uzależnione od jedzenia mogą mieć trudności z kontrolowaniem swojego apetytu i ilości spożywanych pokarmów. Takie kompulsywne objadanie się może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty, który pomoże odnaleźć źródło problemu. Dzięki temu można odnaleźć przyczynę takiego radzenia sobie z emocjami i wypracować nowy, nieszkodliwy sposób rozładowywania napięcia. Terapia i odwyk od alkoholu pozwala odnaleźć na nowo poczucie własnej wartości i odzyskać zdrową relację z jedzeniem.

Nikotyna

Uzależnienie od nikotyny jest jednym z powszechniejszych. To substancja chemiczna zawarta w tytoniu, która w trakcie spalania jest przyjmowana do organizmu. Po zapaleniu papierosa nikotyna dostaje się do krwioobiegu i oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wywołując uczucie przyjemności i relaksu. Po kilku minutach jej poziom we krwi spada, co prowadzi do uczucia niepokoju, rozdrażnienia i wywołuje chęć do sięgnięcia po kolejnego papierosa, aby przywrócić wcześniejsze dobre samopoczucie. Rzucić palenie można praktycznie z dnia na dzień – jest to trudne, ale wykonalne. Wystarczy silna wola i małe kroki. Warto wspomóc się dostępnymi środkami, które pozwalają zmniejszyć głód nikotynowy.