Jak być pewnym przy wyborze pracy za granicą w 2022?

Jak być pewnym przy wyborze pracy za granicą w 2022?

Wyjazd za granicę w celach stricte zarobkowych niesie ze sobą wiele wyzwań i to od was zależy, jak sobie z nimi poradzicie. Poszukiwania pracy warto jednak rozpocząć od określenia swoich potrzeb i oczekiwań, by uniknąć niespodzianki już na miejscu. Jak szukać pracy za granicą i skąd wiedzieć, czy wybrana oferta jest legalna? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Poszukiwania pracy za granicą – z pośrednikiem czy bez?

Rosnące zainteresowanie zatrudnieniem u naszych zachodnich sąsiadów sprawiło, że w obecnych czasach nie tak łatwo jest wybrać najlepszą spośród możliwych ofertę pracy. Zagraniczni pracodawcy oferują multum udogodnień, a także gwarantują atrakcyjne warunki zatrudnienia czy wysokie zarobki. Nasuwa nam się jednak na myśl jedno kluczowe pytanie – Gdzie szukać zatrudnienia i czy wyjazd na własną rękę to dobry pomysł? W dobie Internetu niewątpliwie mamy dostęp do wszelkich informacji, jakie nas tylko interesują. Niemniej jednak uważamy, że należy zachować dozę ostrożności, poszukując pracy na własną rękę. Co mamy na myśli? Nieuczciwi pracodawcy wprost czyhają na kandydatów, którzy poszukują sprawdzonych sposobów na szybki zastrzyk gotówki. To natomiast często skutkuje koniecznością podjęcia zatrudnienia na czarno, co nie tylko zabiera wam możliwość uzyskania świadczeń zdrowotnych w razie niefortunnego wypadku, ale również jest surowo zabronione. Wobec tego poszukiwania pracy za granicą warto rozpocząć od sięgnięcia po pomoc u pośrednika. Profesjonalna agencja zatrudnienia, która została wcześniej zarejestrowana w KRS, to gwarancja legalnego i stabilnego zatrudnienia. Pośrednik wspomoże was w poszukiwaniach i zajmie się organizacją całego wyjazdu. Wam natomiast nie pozostanie nic innego, jak spakować walizki i przygotować do pierwszego zlecenia.

Oferty pracy za granicą – na to uważaj

Jeszcze zanim rozpoczniecie poszukiwania zatrudnienia, dobrze byłoby się zastanowić, jaki charakter pracy was interesujecie. Szukacie pracy sezonowej przy zbiorach owoców lub kwiatów? A może ubiegacie się o stanowisko jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Wspominamy o tym dlatego, że wciąż niewiele osób wie, czego oczekują od przyszłego pracodawcy. Praca w charakterze sezonowym to świetny sposób na podreperowanie budżetu. Niemniej stanowi chętnie wybierane rozwiązanie wśród młodych osób. Stanowiska, które wymagają odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia, częściej są oblegane przez dojrzałe osoby z wieloletnim stażem pracy. Ważne, aby przed podjęciem zatrudnienia porozmawiać z pośrednikiem o waszych możliwościach i dopiero na tej podstawie podjąć najlepszą dla was decyzję. Zostań opiekunką osób starszych – oferta na laxocare.pl.

Zwróćcie także uwagę na przejrzystość wybranej przez was oferty. Jeżeli zauważyliście pewne nieścisłości, powinniście natychmiast obrać inny kierunek działania. Każda oferta pracy powinna zawierać informacje, takie jak okres trwania zlecenia, miejsce wykonywania obowiązków, rodzaj zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Wskazane jest, by znalazła się tam również kwestia urlopu, premii czy dodatkowych benefitów z racji oblegania konkretnego stanowiska. Przed podpisaniem umowy z pośredniczącą agencją zatrudnienia upewnijcie się, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiązane, a tym samym otrzymaliście kompletną dokumentację. Spotkanie z pośrednikiem to idealna okazja, by zadawać pytania.

Praca za granicą – wynagrodzenie

Na koniec zdecydowaliśmy się zostawić najbardziej nurtującą kwestię, jaką są zarobki w pracy za granicą. Mówi się, że podjęcie zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo opłacalne. Jak jest w rzeczywistości? Nie da się ukryć, że średnie miesięczne wynagrodzenie przekracza zarobki możliwe do uzyskania w Polsce. Niemniej pamiętajcie, że koszty utrzymania na miejscu są również o wiele wyższe. W tej sytuacji warto poszukać oferty pracy, na podstawie której pracodawca zapewnia wam darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wbrew pozorom jest to możliwe, zwłaszcza podejmując zatrudnienie jako opiekunka osób starszych. Wówczas nie tylko dostaniecie szansę, by sporo zarobić, lecz także odłożyć fajną sumę pieniędzy.