Jakie miejsca warto odwiedzić w Ostrołęce
Położona w województwie mazowieckim Ostrołęka to piękna mieścina w Nizinie Północnomazowieckiej – w pobliżu Puszczy Zielonej. Przez Ostrołękę przepływają trzy rzeki; Narew, Czeczotka i Omulew, dzięki czemu miasto zapewnia rozmaite atrakcje wodne, z racji czego co roku cieszy się dużą popularnością wśród urlopowiczów.
Zwiedzanie Ostrołęki warto rozpocząć od najpiękniejszych zabytków, które od lat przyciągają do siebie turystów z różnych części Polski i Europy. I być może nie znajdziemy tutaj tak wiele wspaniałych reliktów jak, powiedzmy, w Krakowie lub Częstochowie. Niemniej te wspaniałe budowle w dalszym ciągu są warte uwagi każdego, kto decyduje się na wycieczkę lub dłuższe wakacje w Ostrołęce.
Zobaczmy teraz, jak prezentują się jedne z najlepszych zabytków Ostrołęki i które z nich zasługują na szczególną uwagę.
Najbardziej charakterystyczne atrakcje Ostrołęki
Ostrołęka to świetne miejsce dla każdego, dzięki czemu możemy przyjechać tutaj z dziećmi albo na romantyczny wyjazd we dwoje, albo i w pojedynkę, mając gwarancję, że miejskie atrakcje nie pozwolą nam na pełen nudy i monotonii pobyt. Dlatego na początek warto sprawdzić te obiekty, które najbardziej rzucają się w oczy.
Oto najbardziej charakterystyczne atrakcje Ostrołęki:
Ratusz Miejski w Ostrołęce
Wycieczkę najlepiej zacząć od serca miasta, czyli od Ratusza Miejskiego, który prężnie wznosi się nad placem Generała Józefa Bema. Budowla powstała w latach 20. XIX wieku i po dziś dzień stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Ostrołęce. Zbudowany w stylu klasycystycznym ostrołęcki ratusz był kilkakrotnie przebudowywany – z ostatnim remontem w 1997 roku.
Obecnie w ratuszu mieści się siedziba władz miejskich, czyli Urząd Miasta w Ostrołęce. Jeżeli zamierzamy odwiedzić tę miejscowość, nie powinniśmy zapomnieć o tym wspaniałym obiekcie. Możemy nawet przycupnąć na pobliskich ławeczkach, ciesząc się słoneczkiem i zimnym napojem, mając przed oczami piękną architekturę ratusza.
Most im. gen. Antoniego Madalińskiego w Ostrołęce
Być może nie jest to typowy zabytek turystyczny. Niemniej jednak most im. gen. Antoniego Madalińskiego w Ostrołęce to bardzo ciekawy obiekt, którego projekt inspirowany był słynnym mostem w Sewilli, którego wzniesiono z okazji wystawy EXPO 92. Ta masywna konstrukcja stalowa wspierana jest przez łuki i stalowe liny, tworząc wygodne połączenie brzegów rzeki Narew.
Most im. gen. Antoniego Madalińskiego to most samochodowy, dzięki któremu możemy skorzystać z szybkiej przeprawy na drugi brzeg rzeki. Dużą zaletą tego kolosa jest fakt, że wisi dość wysoko, dzięki czemu oferuje malownicze widoczki na całą okolicę. Jeżeli będziemy mieć okazję, żeby zwiedzić tę ostrołęcką atrakcję, dopilnujmy, abyśmy mieli ze sobą aparat lub telefon, żeby pstryknąć sobie pamiątkowe zdjęcie z wakacji.
Najstarsze zabytki sakralne w Ostrołęce
Jeżeli kochamy zwiedzać stare zabytki, na pewno się nie rozczarujemy, jeśli postawimy na zabytki sakralne w Ostrołęce. Co prawda, jest ich tylko kilka, jednak każdy z nich jest doskonale zachowany, oferuje niesamowite doznania wizualne, a do tego skrywa w sobie wiele ciekawej historii. Warto obejrzeć te budowle razem z dziećmi, ponieważ dekoracje tych kościołów zasługują na szczególne uznanie.
Zobaczmy zatem, jak wyglądają najstarsze zabytki sakralne w Ostrołęce:
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce
A oto jest kościół przykuwający uwagę każdej osoby, u której ten majestatyczny budynek znajdzie się w zasięgu wzroku. Kościół można namierzyć przy ulicy Farnej, gdzie dumnie odgrywa rolę najstarszej budowli w Ostrołęce. Wzniesiona w 1399 roku ta gotycka świątynia powstała dzięki Januszowi I Staremu, który w tamtym okresie sprawował władzę jako książę mazowiecki.
Kościół odznacza się dość burzliwą historią, czemu mogą poświadczyć pożary i różne zniszczenia, jakie dotknęły tę budowlę na drodze swojego istnienia. Na szczęście na przełomie XVII i XVIII stulecia budynek został wyremontowany w stylu barokowym i ozdobiony pięknymi rzeźbami. Jakby nie było, kościół jest wspaniałą mieszanką baroku i gotyku z metalowymi i kamiennymi kulami oraz gotyckim prezbiterium, a także 13-metrową dzwonnicą.
Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
Jeżeli zwiedzamy Ostrołękę, obowiązkowo musimy wstąpić do Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego, które mieści się przy ulicy Gomulickiego. Jest to bardzo okazała budowla, która jest jednym z najcenniejszych zabytków w Ostrołęce. Jest to kompleks poklasztorny, składający się z barokowej świątyni, dziedzińca z krużgankami i budynku poklasztornego.
Sanktuarium jest znakomitym obiektem dla wszystkich, a w szczególności dla osób, które gustują w imponujących zabytkach sakralnych. Cały obiekt powstał w latach 1666-1696 – z wyjątkiem dziedzińca, który – wraz z wieżyczkami – pojawił się dopiero w latach 1751-1752. Warto też dorzucić, że zespół poklasztorny stanowił także silną linię obrony Polaków w 1831 roku – podczas bitwy o Ostrołękę.
Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ostrołęce
Spacerując ulicą I Armii Wojska Polskiego w Ostrołęce, możemy natknąć się na znakomity zabytek sakralny, jakim jest kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ta wzniosła budowla powstała u schyłku XIX stulecia i pierwotnie pełniła funkcję prawosławnej cerkwi. A to dlatego, że wybudowano ją dla żołnierzy rosyjskich, którzy stacjonowali w regionie.
W momencie, gdy wojska rosyjskie zostały wyparte z tego obszaru, cerkiew zmieniła swoje przeznaczenie i przekształciła się w kościół katolicki. Jeżeli chcemy zobaczyć tę piękną świątynię, nie ograniczajmy się jedynie do jej wyglądu zewnętrznego. Wejdźmy także do środka, żeby podziwiać piękną nawę poświęconą 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich, którzy stacjonowali niedaleko świątyni w czasach dwudziestolecia międzywojennego.
Najciekawsze zabytki obronne Ostrołęki i okolic
Jeżeli pasjonujemy się historią, bitwami, murami obronnymi i grodziskami, zagwarantujemy sobie niesamowitą wycieczkę, jeżeli postawimy na Ostrołękę. A to dlatego, że w mieście znajdują się Forty Bema, które skupiają w sobie więcej faktów historycznych niż niejeden podręcznik. Ponadto, nie można też pominąć grodziska w okolicy, które z łatwością odbierze nam mowę.
A teraz rzućmy okiem na najciekawsze zabytki obronne w Ostrołęce i okolicach:
Forty Bema w Ostrołęce
Forty Bema, czyli pomnik mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku, jest wiekopomnym kawałem burzliwej historii regionu ostrołęckiego. Pomnik można obejrzeć na terenie, gdzie kiedyś rozegrała się największa bitwa powstania listopadowego. Jest to także obszar, gdzie znajdowała się prochownia carska.
Pomnik otoczony jest fosami, które można zobaczyć u zbiegu ulicy Stacha Konwy z ulicą Warszawską. Jest to nie lada gratka dla wszystkich historyków, a także osób, które pragną dowiedzieć się nieco więcej o historii tego wspaniałego regionu. Warto zerknąć na ten pomnik, zwiedzając Ostrołękę, podobnie jak na pomnik poświęcony szarży artylerii konnej, który znajduje się rzut beretem od swojego krewniaka.
Grodzisko wczesnośredniowieczne w Susku Nowym
Co prawda, ten nietuzinkowy zabytek nie znajduje się w samej Ostrołęce, tylko na terenie powiatu ostrołęckiego w miejscowości Susk Nowy. Niemniej jednak jest to tylko kawałek drogi od miasta, dzięki czemu możemy nieco zboczyć z trasy i zahaczyć o ten imponujący zabytek. Grodzisko w Susku Nowym otoczone jest olbrzymim wałem obronnym z 90-metrową średnicą.
Historycy szacują, że budowla powstała pod koniec XI lub na początku XII stulecia. Należy tutaj dodać, że przy grodzie znajdowała się również osada przygrodowa, gdzie ówcześni kupcy handlowali swoimi towarami, a mieszkańcy korzystali z przyjemności oferowanych w lokalnej karczmie. Dlatego niezależnie od tego, czy podróżujemy do Ostrołęki sami, czy z rodziną i dziećmi, koniecznie powinniśmy zaliczyć grodzisko w Nowym Susku.
Najlepsze muzea w Ostrołęce
Jak wiadomo, żadna wycieczka po zabytkach nie może obyć się bez wizyt w rozmaitych muzeach, które stanowią jedną z najlepszych form edukacji. Będąc w Ostrołęce, powinniśmy zainteresować się trzema ciekawymi obiektami muzealnymi, jakimi są Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Galeria Ostrołęka i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jeżeli gustujemy w sztuce i eksponatach z zamierzchłych czasów, wyjdziemy z tych miejsc bardzo usatysfakcjonowani.
Sprawdźmy teraz, jak przedstawiają się najlepsze muzea w Ostrołęce:
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Dla tych, którzy uwielbiają muzea, Ostrołęka przygotowała świetną propozycję w postaci Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Muzeum, podobnie jak ratusz, również mieści się przy placu Generała Józefa Bema, gdzie przyjmuje w swoje progi licznych odwiedzających. Jest to definitywnie jedno z tych miejsc, o jakie powinniśmy zahaczyć, zwiedzając Ostrołękę.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej prowadzi swoją działalność od 1975 roku. Natomiast sam budynek, gdzie znajduje się muzeum, wzbogaca infrastrukturę Ostrołęki już od 1928 roku. Warto tutaj dorzucić, że muzeum oferuje liczne ekspozycje przedstawiające historię Ostrołęki i jej regionu, a także wystawy czasowe, które stanowią dodatkową atrakcję tej nietuzinkowej kolekcji muzealnej.
Galeria Ostrołęka w Ostrołęce
Jeżeli mamy chrapkę na złożenie wizyty w tej galerii, musimy skierować się w stronę placu Generała Józefa Bema. Ta galeria sztuki umieszczona jest w dawnej kamienicy kupieckiej i od 1988 roku działa jako placówka samorządowa z ramienia Ostrołęckiego Centrum Kultury. Jest to prawdziwe skupisko edukacji, kultury i rozrywki, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki.
Należy zaznaczyć, że Galeria Ostrołęcka skupia w sobie wiele wspaniałych eksponatów, które można podziwiać na wystawach i wernisażach. Ponadto, galeria oferuje również coś dla melomanów, którzy mogą tutaj posłuchać koncertów jazzowych i klasycznych. Mało tego, personel obiektu nie zapomniał także o najmłodszych gościach, dla których organizowane są zajęcia m.in. z rysunku, malarstwa i grafiki.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Położone przy ulicy Traugutta Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce umożliwia duży skok w przeszłość, aby odwiedzający mogli się szczegółowo zapoznać z różnymi okresami w historii miasta. Muzeum jest bardzo nowoczesne, udostępniając do wglądu filmy, infografikę i przeróżne eksponaty. Plusem jest także zwiedzanie obiektu z przewodnikiem albo audioprzewodnikiem. Oczywiście możemy też zwiedzać na własną rękę, jeśli tak preferujemy.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych może poszczycić się również uprzejmą i pomocną grupą pracowników, a także bardzo dobrą organizacją wystaw. Jest to pierwsza taka placówka w kraju, która upamiętnia bohaterów podziemia antykomunistycznego. Musimy też dodać, że w muzeum znajduje się unikalna strzelnica, do której obowiązkowo powinniśmy zajrzeć. Tak więc warto pamiętać o tym obiekcie, jeżeli będziemy kroczyć drogą ostrołęckich placówek muzealnych.
Czy Ostrołęka to miejsce warte odwiedzenia?
Na początek należy przypomnieć, że Ostrołęka znajduje się na bardzo uroczym obszarze, dzięki czemu oferuje znakomite doznania na łonie Matki Natury. Atrakcji w tej miejscowości jest co niemiara. A to oznacza, że w mieście bawić się będą świetnie nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Na plus jest także smaczna gastronomia, w tym eleganckie restauracje i kameralne kawiarenki, które doskonale umilają czas zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
W przypadku zabytków również nie będziemy mieli na co ponarzekać, ponieważ niektóre budowle w tym mieście sięgają nawet XIV stulecia. W trakcie zwiedzania Ostrołęki możemy podziwiać różne zabytki sakralne i obronne, a także muzea, galerie sztuki i pomniki. A to sprawi, że nasz pobyt stanie się bardzo zróżnicowany. I jest duża szansa, że będziemy bawić się tak dobrze, jak w najpopularniejszych miastach turystycznych w Polsce. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, czy powinniśmy wybrać się na wycieczkę do Ostrołęki, wystarczy jeszcze raz spojrzeć na powyższe atrakcje.